Táto webová stránka používa cookies na poskytovanie služieb a meranie anonymnej návštevnosti. Ďalšie informácie

Termoprádlo - „Ribano“

Hokejové ribaná sú vyrobené zo 100 % - polyesteru (elastan). Toto polyesterové vlákno (3M Scotchgard) odpudzuje vodu, ktorú nenasiakne a veľmi rýchlo odvádza telesnú vlhkosť od pokožky. Materiál odvádza pot od tela na povrch látky, kde sa potom môže rýchlejšie odparovať. Tento účinok napomáha udržovať športovca v suchu a pohodlí. Materiál dokáže regulovať vnútornú teplotu kože, udržuje hydratáciu a zabezpečuje termoreguláciu.

Funkčné termoprádlo (ribano) všetkých farieb sa potláča na golier, rukávy, hrudník, chrbát alebo stehná.

Zmerajte si vaše miery


Čo je to „Ribano?“

Pri výraze ribano ide o výraz prebraný z cudzieho jazyka ústnym podaním. Prišiel k nám pravdepodobne z Kanady - kolísky ľadového hokeja. Kanaďania hovoria dvoma jazykmi francúzsky a anglicky. Vo francúzskom jazyku sa nachádza slovo vyslovované [ribą] (písané Ruban); Má viacero významov: stuha, páska, pracka a podobne. Dostupné francúzske slovníky, ani tie, ktoré zaznamenávajú tzv. kanadizmy, však význam, „športový úbor“ neuvádzajú a preto musíme pátrať ďalej.

Zhodný výraz vyslovovaný [ribn], alebo [riban] (písaný ribbon) sa s rovnakým významom vyskytuje aj v angličtine. Ako uvádzajú anglické slovníky, toto slovo bolo prevzaté z francúzštiny. V angličtine tento výraz navyše označuje aj ovínadlo a bandáž. Skutočným zdrojom tohto výrazu je teda výraz "rib band" používaný v súvislosti s oblečením označujúci oblečenie ktoré je páskou (pružným materiálom) formované do požadovaného tvaru. Napríklad "ribbed waist band", sa dá voľne preložiť ako stiahnuté (tvarované) v páse, prípadne "rib band tracksuit" - priliehavý športový úbor. Odtiaľto je to už len krôčik k tomu ako sa tento výraz dostal z hovorovej reči do nášho jazyka ako pomenovanie športového úboru (teplákov?) priliehajúceho k telu na miestach ktoré sú stiahnuté "páskou", či "pružnou gumou". V našich končinách sa slovo „ribano“ údajne používa úž od roku 1945. Písomne, posledných 10 rokov.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=5720 a výkladové slovníky anglického jazyka